ثبت نام / ورود

مقالات برندها تماس با ما درباره ما

روغن 10W40

روغن 10W40؛ محبوب‌ترین روغن موتور بازار ایران

یکی از رایج‌ترین روغن موتورهای بازار ایران، روغن 10W40 است که می‌تواند برای خودروهای داخلی و خارجی استفاده شود. این روغن موتور سازگاری مناسبی با آب و هوای ایران دارد و همین باعث محبوبیت بالای آن شده است. برخی از مراکز تعویض روغن می‌گویند که روغن موتور 10W40 مناسب هوای سرد و فصل زمستان است. برخی دیگر هم همین نظر را برای فصل تابستان دارند. اما واقعا روغن موتور 10W40 مناسب استفاده در چه فصولی است؟ تفاوت‌های این روغن با 20W50 چیست؟ هر چند هزار کیلومتر باید این روغن را تعویض کرد؟ بهترین برندهای تولیدکننده این روغن موتور کدام‌اند؟ برای پاسخ به این سوالات، با ما همراه باشید.

 

میزان کارکرد روغن موتور و تعویض آن

یکی از سوالاتی که درباره روغن موتور مطرح می‌شود این است که آیا روغن موتور را باید در کارکرد خاصی تعویض کنیم؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم بله. روغن موتور بنا به دلایل مختلفی در گذر زمان نیاز به تعویض پیدا می‌کند و در صورتی که این کار انجام نشود، خرابی‌های متعددی برای موتور خودروی شما ایجاد می‌شود که این موضوع هیچ ارتباطی با کیفیت ماشین و برند تولید کننده آن ندارد.

روغن موتور باکیفیت، کثیفی‌های داخل موتور را به خود جذب می‌کند. همین باعث می‌شود که بعد از مدتی کارکرد، رنگ روغن موتور به سیاه تغییر پیدا کند. روغن موتور برای جذب کثیفی‌ها دارای ظرفیتی است و بعد از آن گران‌روی و خاصیت سیال بودن خود را از دست می‌دهد. در این موقعیت، روغن موتور خود تبدیل به کثیفی شده و به قیمت‌های مختلف موتور می‌چسبد که منجر به بروز مشکلاتی مانند یاتاقان زدن موتور می‌شود. برای رفع این مشکل هم موتور خودرو باید به صورت کامل باز شده و شست‌وشو داده شود. همچنین رینگ، پیستون و قطعات دیگر خودرو هم که منجر به یاتاقان زدن موتور شده‌اند، تعویض شوند که این هزینه زیادی دارد. به همین خاطر، بهتر است که همیشه به زمان تعویض روغن موتور خودروی خود دقت کامل داشته باشید.

 

میزان کارکرد روغن موتور ارتباط مستقیمی با نوع آن و برند تولید کننده دارد. به‌عنوان‌مثال، میزان کارکرد روغن موتورهای تولید داخل کمتر از روغن موتورهای خارجی مانند کاسترول است. همیشه هم مرکز تعویض روغن گواهی را به شما ارائه می‌کند که در آن کیلومتر بعدی خودرو برای تعویض روغن ذکر شده است.

آیا برای تعویض روغن موتور باید به نوع آن توجه کرد؟

برخی از صاحبان خودرو برای تعویض روغن خودروی خود توجهی به نوع آن نمی‌کنند. استفاده از روغن نامناسب در خودرو می‌تواند منجر به خرابی‌های زیادی مانند قفل کردن موتور، خرابی رینگ و پیستون و موارد دیگر شود که برای تعمیر آن‌ها باید میلیون‌ها تومان هزینه کنید. به همین خاطر است که همیشه باید به نوع روغن موتور مورد استفاده در خودرو توجه داشته باشید.

اگر نمی‌دانید که کدام روغن موتور مناسب خودروی شما است، پیشنهاد می‌کنیم یا به دفترچه راهنمای خودرو مراجعه کنید و یا با کارشناسان مشاوره ما در بافیلتر تماس بگیرید. با این کار می‌توانید روغن موتوری را خریداری کنید که دقیقا مناسب خودروی شما است.

مزایای استفاده از روغن موتور اصلی 10W40

روغن موتورهای تقلبی زیادی با قیمت بسیار پایین‌تر نسبت به روغن موتورهای اصلی وجود دارند که به دلیل قیمت مناسب ممکن است وسوسه شوید که از آن‌ها استفاده کنید. اما باید بگوییم که این روغن موتورهای به هیچ عنوان استاندارد مناسبی ندارند و می‌توانند هزینه‌های چند ده میلیون تومانی را برای شما داشته باشند.

 

جرم‌گیری موتور

زمانی که سن خودرو و کارکرد آن بالا می‌رود، اجرامی به قطعات موتور می‌چسبند که در صورت زیاد شدن می‌توانند آسیب‌های زیادی داشته باشند. روغن موتور می‌تواند به خوبی این اجرام جذب کرده و وارد فیلتر روغن کند. حال اگر از یک روغن موتور بی‌کیفیت استفاده کنید، اجرام داخل موتور می‌توانند آن را به خود جذب کنند و در نتیجه سطح روغن موتور کم می‌شود. این باعث می‌شود که اصطکاک میان قطعات افزایش پیدا کند و به دلیل خوردگی، خودروی شما با مشکلاتی مانند یاتاقان و در مواقع حادتر و به دلیل افزایش دما، شاتون بزند.

تحمل دمای زیاد

روغن موتورهای تقلبی تحمل دمای بالایی ندارند. این باعث می‌شود که در گذر زمان و در رانندگی با دورهای بالا، روغن موتور بسوزد. در نتیجه، بدون اینکه متوجه شوید، سطح روغن کاهش پیدا می‌کند و در نتیجه، خودروی شما آسیب جدی می‌بیند. حتی ممکن است در مواقعی روغن موتور به صورت کامل از بین برود و متوجه این موضوع نشوید. در این صورت، موتور ماشین قفل می‌کند و هزینه بسیار سنگینی را روی دست شما می‌گذارد.

کاهش صدای موتور

در صورت استفاده از 10W40 oil اصلی، صدای سوپاپ‌های خودروی شما به شدت کاهش پیدا می‌کند و در نتیجه صداهای اضافی کمتری هم در کابین خودرو به گوش می‌رسد. در عین حال، به دلیل روانکاری بهتر و کاهش صدا، شتاب‌گیری خودرو هم تا حدودی افزایش پیدا می‌کند.

در چه خودروهایی می‌توان از روغن موتور 10W40 استفاده کرد

روغن موتور 10W40 در بسیاری از خودروهای داخلی و خارجی حاضر در بازار ایران استفاده می‌شود. همچنین برخی از برندهای تولیدکننده هم برای فصول خاصی روغن موتور 10W40 و برای فصول دیگر روغن موتور 20W50 را برای خودروی شما معرفی می‌کنند.

 

برخی خودروهایی که می‌توان در آن‌ها از روغن موتور 10W40 استفاده کرد، در لیست زیر قرار دارند:

 • پراید با موتور یورو 4
 • خانواده تیبا و ساینا و شاهین
 • پژو 206 تیپ 1، 2، 3، 4، 5 و 6
 • خودروهای گروه ایران‌خودرو با موتور XU7
 • پژو 207
 • لیفان ایکس 60
 • لیفان 620 با موتور 1800
 • لیفان 820
 • تویوتا کرولا
 • خودروهای خانواده جک
 • تویوتا کمری
 • تویوتا یاریس
 • محصولات با موتور EF7
 • محصولات چری و ام وی ام

بررسی مشخصات روغن 10W40 و مقایسه آن با 20W50

یکی از نکاتی که درباره روغن موتور وجود دارد این است که شما می‌توانید تمام مشخصات ضروری برای مقایسه این روغن‌ها را با هم از روی کد آن‌ها مطالعه کنید. به‌عنوان‌مثال، روغن موتور 10W40 در هوای سرد دارای گران‌روی 10 می‌باشد. این در حالی است که روغن موتور 20W50 گران‌روی 20 را در هوای سرد دارد. در نتیجه می‌توان گفت که در هوای سرد، چسبندگی روغن موتور 20W50 به مراتب بیشتر از 10W40 است. به همین خاطر، اگر در محیطی با آب و هوای سرد زندگی می‌کنید، بهتر است که به سراغ روغن موتور 10W40 بروید. در این میان نکته‌ای درباره توصیه شرکت سازنده خودرو هم وجود دارد.

 

در برخی مواقع، شرکت تولید کننده خودرو در دفترچه راهنمای آن پیشنهاد می‌کند که در فصول گرم از روغن موتور 20W50 و در فصول سرد از روغن موتور 10W40 استفاده کنید. چرا که این کار باعث می‌شود تا استهلاک موتور خودروی شما به بیشترین میزان ممکن کاهش پیدا کند.

یکی دیگر از زوایای مقایسه روغن 10W40 با 20W50، میزان گران‌روی و چسبندگی در هوای گرم است. میزان چسبندگی روغن موتور 10W40 نسبت به 20W50 در هوای گرم کمتر است این باعث می‌شود تا علاوه با شنیدن صدای ناک و سوپاپ از موتور، اصطکاک میان قطعات هم افزایش پیدا کند.

بهترین برندهای تولید کننده 10W40 oil

برندهای مختلفی روغن 10W40 را تولید و به بازار عرضه می‌کنند. اگر خودروی شما از خودروهای تولید داخل است، پیشنهاد می‌کنیم خیلی هزینه سنگین برای خرید روغن موتور گران‌قیمت نکنید. اما اگر صاحب یک خودروی وارداتی و خارجی هستید، حتما بهتر است که از روغن موتورهای وارداتی و باکیفیت خارجی استفاده کنید تا بازدهی موتور شما افزایش پیدا کند.

از جمله بهترین تولیدکننده‌های روغن 10W40 در لیست زیر قرار دارند:

 1. ایرانول
 2. اسپیدی
 3. بهران
 4. کاسترول
 5. توتال
 6. شل
 7. لیکومولی
 8. فلومکس
 9. کاسپین

قیمت روغن موتور 10W40

به طور کلی، قیمت روغن موتور 10W40 به عواملی مختلفی بستگی دارد و نمی‌توان قیمت ثابت و دقیقی را برای آن اعلام کرد. حجم روغن، نوسانات ارزی، برند تولید کننده و استاندارد روغن از جمله مواردی هستند که در قیمت روغن موتور 10W40 تاثیر مستقیم می‌گذارند. البته که شما می‌توانید برای دریافت قیمت روغن موتور 10W40 به صورت دقیق و لحظه‌ای، با کارشناسان ما در بافیلتر تماس بگیرید.

فروش روغن موتور 10W40 در مجموعه بافیلتر

خرید روغن موتور 10W40 از بافیلتر مزایای زیادی دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به تضمین اصالت اشاره کرد. تمام محصولات ارائه شده در فروشگاه بافیلتر به صورت پلمب و آکبند و با بسته‌بندی اصلی برای مشتریان ارسال می‌شوند.

 

یکی دیگر از مزایای خرید از بافیلتر امکان ارسال رایگان سفارشات بالای یک میلیون تومان است. به این معنی که اگر سبد خرید شما ارزشی به این میزان داشته باشد، بسته‌بندی و ارسال سفارش به صورت کاملا رایگان انجام می‌شود که یک امتیاز جذاب و همین‌طور مقرون به صرفه محسوب می‌شود.

خرید روغن موتور 10W40 از بافیلتر؛ تجربه خرید سریع و آسان

از 10W40 oil می‌توان در انواع خودروهای داخلی و خارجی استفاده کرد. توجه داشته باشید که برای برخی از خودروها توصیه شده است که در فصول سرد از روغن موتور 10W40 و در فصول گرم از 20W50 استفاده شود. شما می‌توانید این روغن موتور محبوب را از فروشگاه بافیلتر در هر ساعتی از شبانه‌روز خریداری کنید. همچنین در صورت وجود هرگونه سوال درباره محصول، نحوه ثبت سفارش و اطلاع از موجودی محصولات می‌توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

 

تا
تومان
از
تومان
 • مشاهده بر اساس :