ثبت نام / ورود

مقالات برندها تماس با ما درباره ما

دیسک ترمز

دیسک ترمز؛ تامین‌کننده ایمنی خودروها

دیسک چرخ که به آن دیسک ترمز هم گفته می‌شود، یکی از قطعاتی است که در تمام خودروها استفاده می‌شود. این قطعه در برخی خودروها تنها در چرخ‌های جلو و در بعضی خودروهای دیگر، در چرخ‌های عقب هم قرار دارد. دیسک ترمز بخشی از سیستم ترمزگیری خودرو است و در صورت خرابی می‌تواند مشکلات زیادی از جمله کاهش ایمنی ماشین و سرنشینان را به همراه داشته باشد. البته توجه داشته باشید که این قطعه دارای انواع مختلفی است و در حین تعویض، بهتر است که از همان مدل مخصوص برای خودروی خود استفاده کنید.

 

دیسک چرخ چیست و چه وظیفه‌ای دارد

دیسک چرخ یا دیسک ترمز، قطعه‌ای است که در سیستم ترمزگیری دیسکی استفاده می‌شود. خودروهای امروزی در سیستم ترمز چرخ‌های جلو مجهز به ترمز دیسکی و دیسک چرخ هستند، اما در بسیاری از خودروهای اقتصادی، در بخش عقب از ترمز کاسه‌ای استفاده می‌شود که بازدهی کمتری نسبت به ترمز دیسکی دارد. لازم به ذکر است که در خودروهای چهارچرخ ترمز دیسکی، دیسک‌های عقب به مراتب کوچک‌تر از دیسک‌های جلویی هستند تا خودرو در حین ترمزگیری تعادل خود را از دست ندهد.

دیسک ترمز روی بلبرینگ چرخ قرار می‌گیرد و می‌توان آن را در دسته‌بندی قطعات متحرک چرخ قرار داد. این قطعه در هر دو سمت خود دارای سطحی ماشین‌کاری شده است و روی آن لنت قرار می‌گیرد. در صورتی که در حین حرکت تمایل به ترمزگیری داشته باشید، لنت‌ها با دیسک درگیر می‌شود و با ایجاد اصطکاک، سرعت خودرو را کاهش می‌دهند.

آلیاژهای مورد استفاده در دیسک ترمز خودرو

به دلیل اصطکاک، معمولا در حین ترمزگیری دمای دیسک ماشین به شدت بالا می‌رود و به همین خاطر است که در ساخت آن از متریالی مانند چدن یا سرامیک استفاده می‌شود. البته که این برای خودروهای اقتصادی و برای استفاده عادی است. در خودروهایی که برای سرعت و مسابقه طراحی شده‌اند و یا در دسته‌بندی خودروهای اسپرت قرار می‌گیرند، از آلیاژهای متفاوتی در ساخت دیسک ترمز آن‌ها استفاده می‌شود که از جمله آن‌ها می‌توان به فولاد، آلیاژهای تیتانیوم و کامپوزیت ماتریکس آلومینیوم اشاره کرد.

 

در خودروهایی که در دسته اقتصادی قرار ندارند، معمولا از دیسک‌های با آلیاژ سرامیک کربن استفاده می‌شود. سرامیک کربن نسبت به برخی آلیاژهای دیگر، حدود 20 کیلوگرم وزن کمتری دارند که این می‌تواند باعث سبک‌تر شدن خودرو، افزایش شتاب و همین‌طور بهبود قدرت ترمز آن شود. این ترمزهای بسیار در برابر ساییدگی مقاومت بالایی دارند و برای سال‌های سال می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

در دیسک‌های ترمز بیشتر خودروهای تولید داخل، از متریال چدن خاکستری استفاده می‌شود. این دیسک‌ها قیمت پایینی دارند و در عین حال مقاومت خوبی را از خود در برابر خوردگی نشان می‌دهند. اما در خودروهای لوکس معمولا از دیسک‌های ترمز با آلیاژ تیتانیوم استفاده می‌شود. این دیسک‌ها بسیار سبک هستند و درست مانند سرامیک کردن، می‌توانند به خوبی حرارت را انتقال بدهند.

انواع دیسک چرخ ماشین

دیسک‌های ترمز را می‌توان در به دو دسته‌بندی دیسک ترمز معمولی و دیسک ترمز خنک‌شونده تقسیم کرد. این دو دیسک ترمز را از نظر ظاهری به راحتی می‌توانید از هم تشخیص دهید. چرا که ظاهر دیسک ترمزهای معمولی کاملا ساده است و سطح بیرونی بسیار صاف و صیقلی هم دارند. اما دیسک ترمزهای خنک‌شونده که در مواقعی به آن‌ها هوا خنک هم گفته می‌شود، دارای طراحی‌هایی در بخش بیرونی خود برای بهبود ترمزگیری هستند.

دیسک ترمز معمولی در بسیاری از مواقع از آهن ساخته می‌شوند و این باعث می‌شود که ضریب حرارتی بالایی نداشته باشند. به همین دلیل، ممکن است در ترمزگیری‌های بسیار شدید، این دیسک‌ها تاب بردارند. در عین حال، این دیسک‌ها ترمزگیری مناسبی هم ندارند و بهتر است که از آن‌ها بیشتر در محیط شهری استفاده شود.

 

ترمزهای دیسکی خنک شونده تقریبا در تمام خودروهای اسپرت و همین‌طور لوکس مورد استفاده قرار می‌گیرند. همچنین افرادی هم که قصد استفاده از یک خودروی شهری به عنوان یک ماشین مسابقه‌ای را دارند، از این دیسک‌ها استفاده می‌کنند. به دلیل وجود سوراخ‌ها و شیارهای مختلف، این دیسک‌ها کمی بعد از ترمزگیری گرمای خود را از دست می‌دهند تا بازدهی آن‌ها به حالت اول برگردد.

دیسک چرخ از چهار نوع مختلف تشکیل شده است:

  • سوراخ‌دار
  • شیاردار
  • مختلط
  • موج‌دار

دیسک چرخ شیاردار

رایج‌ترین نوع دیسک ترمز خنک شونده، دیسک ترمز سوراخ‌دار است. روی صفحات این دیسک‌ها سوراخ‌های مختلفی برای عبور هوا وجود دارند که به لطف این سوراخ‌ها، به راحتی می‌توانید دیسک معمولی را از سوراخ‌دار تشخیص دهید.

 

وجود سوراخ در ترمز باعث می‌شود که آب و گاز هم در صورت ریخته شدن روی دیسک به راحتی پاک شوند و دیسک چرخ بتواند دوباره کارایی خود را داشته باشد. البته که دیسک‌های سوراخ‌دار مقاومت کمتری در مقایسه با دیسک‌های معمولی دارند و برای خودروهای سوپر اسپرت از آن‌ها استفاده نمی‌شود؛ چرا که در صورت ترمزگیری شدید احتمال شکستن وجود دارد.

دیسک ترمزهای شیاردار

در بعضی مواقع هم روی دیسک‌های ترمز، شیارهایی ایجاد می‌شود که این شیارها می‌توانند حرارت و مایعات و سیالات را به خوبی از روی دیسک هدایت کنند. این دیسک‌ها به مراتب مقاومت بیشتری نسبت به دیسک‌های سوراخ‌دار دارند و در بسیاری از خودروهای سوپر اسپرت هم از آن‌ها استفاده می‌شود. البته باید این نکته را هم در نظر داشته باشید که دیسک‌های شیاردار ممکن است باعث ساییدگی بیشتر لنت‌ها نسبت به دیسک‌های معمولی یا سوراخ‌دار شوند.

دیسک ترمز مختلط

در برخی از دیسک ترمزها هم از شیار و سوراخ در کنار هم استفاده می‌شود. این کار باعث می‌شود که ضعف‌های استحکام کمتر در دیسک‌های سوراخ‌دار و ساییدگی بالای لنت در دیسک چرخ‌های شیاردار به خوبی جبران شود.

دیسک ترمزهای موج‌دار؛ مورد استفاده در خودروها و موتورهای مسابقه‌ای

خودروهایی که در پیست‌ها مسابقه می‌دهند، دائما در حال شتاب‌گیری و ترمزهای شدید هستند. از این رو، باید در این خودروها از دیسک ترمزهایی استفاده شود که بتواند به سرعت گرمای خود را از دست بدهد و در عین حال، قدرت بسیار بالایی هم برای ترمزگیری داشته باشد. به همین خاطر، در این خودروها از دیسک‌های موج‌دار استفاده می‌شود که آئودی اولین برندی بود که از این دیسک‌ها استفاده کرد. دیسک ترمزهای موج‌دار در بسیاری از موتورسیکلت‌ها هم استفاده می‌شوند.

 

قیمت دیسک ترمز

در هر خودرو از دیسک ترمزی با آلیاژ، ابعاد و ویژگی‌های مختلفی استفاده می‌شود. همچنین برندهای متنوعی از جمله کاردینال انواع دیسک ترمز را تولید می‌کنند. به همین خاطر، نمی‌توان به صورت دقیق و ثابت قیمت دیسک ترمز را بیان کرد. با این حال، شما می‌توانید با تماس با کارشناسان ما در مجموعه بافیلتر، از قیمت دیسک ترمز به صورت روزانه و لحظه‌ای مطلع شوید.

مزایای خرید دیسک چرخ از فروشگاه بافیلتر

ما در فروشگاه بافیلتر انواع دیسک ترمز اصلی را برای بسیاری از خودروهای بازار عرضه می‌کنیم. دلایلی وجود دارند که فروشگاه ما را از فروشگاه‌های دیگر متمایز کرده‌اند و از جمله آن‌ها می‌توان به امکان خرید آسان و در هر ساعتی از شبانه‌روز اشاره کرد. به این معنی که برای خرید از بافیلتر مهم نیست که در چه ساعتی از روز یا شب و یا در چه مناسبی اقدام می‌کنید. شما می‌توانید با چند کلیک ساده خرید خود را از مجموعه ما انجام دهید و در اولین فرصت کاری، سفارش مورد نظر برای شما ارسال خواهد شد.

یکی دیگر از مزایای خرید از بافیلتر، خلاصه شدن مراحل خرید از این فروشگاه در چهار مرحله است:

  1. انتخاب دیسک چرخ مناسب خودروی خود و افزودن آن به سبد خرید
  2. ایجاد حساب کاربری و ثبت اطلاعات شخصی برای ارسال سفارش
  3. پرداخت هزینه مربوط به سفارش
  4. دریافت مرسوله در موقعیت مکانی مشخص شده

علاوه بر موارد ذکر شده، مقرون به صرفه بودن و تضمین قیمت یکی دیگر از مزایای خرید دیسک ترمز از فروشگاه اینترنتی بافیلتر است. شما می‌توانید قیمت انوال دیسک چرخ ارائه شده در فروشگاه بافیلتر را با فروشگاه‌های دیگر مقایسه کنید تا از بابت قیمت رقابتی فروشگاه ما مطمئن شوید.

 

در فروشگاه بافیلتر هیچ خبری از محصولات تقلبی نیست و تمام دیسک چرخ‌های این فروشگاه با ضمانت اصالت فروخته می‌شوند. همین موضوع باعث شده است که مجموعه ما به یکی از بزرگ‌ترین و محبوب‌ترین تامین کننده‌های لوازم یدکی در ایران تبدیل شود.

ارسال سفارشات بالای یک میلیون تومان رایگان یکی دیگر از مزایای خرید از فروشگاه بافیلتر است. به این معنی که اگر دیسک چرخ مورد نظر شما ارزشی بیشتر از این مقدار داشته باشد، به هیچ عنوان هزینه اضافی از بابت بسته‌بندی و ارسال پرداخت نمی‌کنید و این یک امتیاز ویژه به شمار می‌رود.

خرید دیسک ترمز اورجینال از فروشگاه بافیلتر

هر خودرو، دیسک چرخ مخصوص به خود را دارد. همچنین در صورت استفاده از دیسک تقلبی، بازدهی سیستم ترمز خودرو به میزان قابل توجهی کاهش پیدا می‌کند. به همین خاطر، همیشه باید برای خرید دیسک ترمز، به سراغ نمونه‌های اصلی بروید. ما در فروشگاه بافیلتر، به عنوان بزرگ‌ترین فروشگاه تامین لوازم یدکی، انواع دیسک ترمز را برای خودروهای مختلف از جمله لندکروز و راو فور با قیمتی مناسب ارائه می‌کنیم. همچنین در صورت وجود هرگونه سوال درباره محصولات و شیوه خرید، کارشناسان مجموعه ما پاسخگوی شما هستند.

 

تا
تومان
از
تومان
  • مشاهده بر اساس :