ثبت نام / ورود

مقالات برندها تماس با ما درباره ما

فیلتر بنزین

فیلتر بنزین؛ قطعه‌ای مهم در سیستم سوخت‌رسانی خودرو

فیلتر بنزین یکی از لوازم مصرفی خودرو به شمار می‌رود که باید حتما آن را در کیلومترهای مشخص تعویض کرد. این فیلتر سو‌خت باعث می‌شود که کثیفی‌های داخل بنزین یا سوخت‌های دیگر، وارد موتور و سوزن انژکتورهای ماشین نشوند. این فیلتر یک بار مصرف است و نمی‌توانید آن را برای استفاده مداوم شست و شو دهید. نکته‌ای که درباره صافی سوخت وجود دارد این است که این قطعه برای هر خودرو دارای طراحی و مهندسی مخصوص است. البته در مواقعی خاص، ممکن است بتوانید از صافی بنزین یک خودروی دیگر در ماشین خود استفاده کنید.

 

کاربرد فیلتر سو‌خت در خودرو

فیلتر سوخت وظیفه دارد تا تمام کثیفی‌های ریز و درشت سوخت را جذب کند. این عمل به این صورت اتفاق می‌افتد که این صافی در مسیر شلنگ ورودی بنزین به مجرای موتور قرار دارد و به صورت کاملا مکانیکی می‌تواند کثیفی‌های بنزین را در خود جمع کند.

محل قرارگیری فیلتر سو‌خت

صافی سوخت در برخی مواقع در داخل موتور و در برخی مواقع هم در زیر اتاق ماشین و در نزدیکی مخزن سوخت قرار دارد. این دو موقعیت قرارگیری، باعث تغییر کاربری فیلتر سوخت نمی‌شوند. البته اشاره به این نکته خالی از لطف نیست که فیلتر سوخت‌هایی که در داخل موتور قرار می‌گیرند، از نظر طراحی، به کلی با فیلتر سوخت‌هایی که در زیر ماشین قرار دارند، متفاوت هستند.

نکته‌ای که درباره فیلتر بنزین وجود دارد این است که برخی صافی بنزین‌ها وجود دارند که قابلیت استفاده دائمی دارند. این فیلترها به این شکل هستند که یک قاب فلزی یا پلاستیکی دارند و در درون آن‌ها یک فیلتر کاغذی قرار دارد. بعد از گذشت مدتی که فیلتر کاغذی کثیفی می‌شود، می‌توانید بدون نیاز به تعویض قاب فلزی، فیلتر کاغذی را تعویض و دوباره از آن فیلتر استفاده کنید. از این فیلترها به صورت استاندارد در خودروهای امروزی استفاده نمی‌شود و پیشنهاد می‌کنیم که برای خودروی خود به دنبال تهیه صافی سوخت اصلی و مشابه فابریک باشید.

از جمله برخی از خودروهایی که در آن‌ها از فیلتر سوخت استفاده شده است، به موارد زیر می‌توان اشاره کرد:

  • لندکروز
  • کرولا
  • بنز
  • لکسوس rx350
  • راوفور
  • کمری

آیا می‌توان صافی سوخت ماشین را تمیز کرد؟

سوالی که درباره استفاده از فیلتر سو‌خت ماشین مطرح می‌شود این است که "آیا می‌توان صافی سوخت ماشین را شست و شو داد و دوباره از آن استفاده کرد؟" در پاسخ به این سوال باید بگوییم که صافی سوخت یک قطعه مصرفی یک بار مصرف است. همچنین به دلیل تشکیل شدن از فیلترهای کاغذی، امکان باد گرفتن و یا شست و شوی آن با مواد شوینده وجود ندارد. به همین خاطر است که می‌گوییم، بعد از پر شدن فیلتر سوخت، باید آن را تعویض کنید.

 

لزوم تعویض فیلتر بنزین در کارکردهای مشخص

فیلتر بنزین خودروهای امروزی باید در کارکردهای مشخصی تعویض شوند. در این میان، ممکن است این سوال مطرح شود که "هر چند هزار کیلومتر فیلتر بنزین را باید تعویض کرد؟" باید بگوییم که در کشورهای خارجی، ممکن است بعد از 10 هزار کیلومتر هم نیاز به تعویض فیلتر بنزین ماشین خود نداشته باشید. اما در ایران، بنزین‌ها با کثیفی زیادی عرضه می‌شوند که این باعث می‌شود تا میزان عمر مفید فیلتر بنزین ماشین شما تقریبا نصف شود.

با توجه به اینکه فیلتر بنزین به دلیل کثیفی سوخت‌های ارائه شده در پمپ بنزین‌های ایران، بسیار سریع پر و کثیف می‌شود، پیشنهاد می‌کنیم که در هر بار سرویس دوره‌ای خودروی خود اقدام به تعویض این فیلتر کنید. توجه داشته باشید که فیلتر بنزین نسبت به فیلترها و دیگر لوازم مصرفی خودرو، قیمت کمتری دارد و برای تعویض دوره‌ای آن در هر بار سرویس، سختی مالی را تجربه نخواهید کرد.

ریپ شدید موتور

یکی از نشانه‌های تمام شدن عمر مفید صافی سوخت خودروی شما، ریپ شدید موتور است. این اتفاق ممکن است هم در دور آرام و هم در حین شتاب‌گیری اتفاق بیفتد. با بروز این مشکل، بسیاری از صاحبان خودرو تصور می‌کنند که شمع‌ها، وایرها و یا حتی کویل (کوئل) خودروی آن‌ها خراب شده است. این در حالی است که این مشکل تنها با تعویض صافی سوخت رفع می‌شود.

 

کاهش شتاب مخصوصا در سربالایی‌ها

زمانی که فیلتر بنزین خودروی شما بیش از حد کثیف شده و نوبت تعویض آن رسیده باشد، شتاب‌گیری ماشین کاهش پیدا کرده و این موضوع بیشتر در سربالایی‌ها نمود پیدا می‌کند. از این رو، اگر شما هم با این مشکل مواجه شده‌اید، بهتر است که ابتدا فیلتر بنزین خودروی خود را تعویض کنید.

افزایش میزان مصرف سوخت

به دلیل پر شدن بیش از حد فیلتر بنزین و عدم رسیدن سوخت به موتور به میزان کافی، شتاب و قدرت ماشین شما افت می‌کند و در نتیجه برای شتاب‌گیری مطلوب نیاز به گاز دادن بیشتر دارید. در نتیجه، مصرف سوخت خودروی شما افزایش پیدا می‌کند که این مشکل با تعویض صافی بنزین به کلی حل می‌شود.

صافی بنزین اورجینال و تفاوت‌های آن با نمونه‌های تقلبی

اگر قصد تهیه و تعویض فیلتر بنزین خودرو خود را دارید، پیشنهاد می‌کنیم که همیشه صافی بنزین‌های اصلی را تهیه کنید. این باعث می‌شود که خودروی شما بتواند بالاترین بازدهی ممکن را داشته باشد. از این رو، باید با کمک راهکارهای مختلف، بتوانید صاف بنزین اصلی را از تقلبی تشخیص دهید.

نوشته‌های روی فیلتر سوخت

یکی از روش‌های تشخیص صافی سوخت اصلی از تقلبی، کیفیت چاپ روی بسته‌بندی و خود صافی سوخت است. زمانی که کیفیت چاپ پایین باشد، ممکن است نوشته‌ها به صورت دوتایی باشند. این می‌تواند یکی از نشانه‌ها برای تقلبی بودن فیلتر بنزین مورد نظر شما باشد.

کیفیت بدنه

ممکن است صافی سوخت اصلی که شما برای خودروی خود خریداری می‌کنید، از نوع فلزی باشد. اما برای تعویض فیلتر، با صافی مواجه شوید که جنسی پلاستیکی و به اصطلاح پلیمری دارد. در این صورت، باید بگوییم که صافی سوخت مورد نظر شما ممکن است تقلبی باشد.

 

مزایای استفاده از صافی بنزنی اصلی

صافی بنزین اصلی نسبت به صافی بنزین تقلبی مزایای دارد که این امتیازها شما را ترغیب به انتخاب فیلترهای اصلی نسبت به تقلبی می‌کنند. یکی از مهم‌ترین مزایای استفاده از صافی سوخت اصلی، کاهش استهلاک قطعات موتور است.

کاهش فشار روی موتور و پایین آمدن استهلاک

زمانی که از فیلتر بنزین اصلی در خودروی خود استفاده می‌کنید، نسبت سوخت به هوا در ماشین متناسب می‌شود و در نتیجه، برای شتاب‌گیری، ماشین فشار مضاعف را تحمل نمی‌کند. این باعث می‌شود که استهلاک موتور کاهش پیدا کند.

کاهش مصرف سوخت

صافی سوخت اصلی می‌تواند در عین اینکه به بهترین شکل ممکن کثیفی‌های را در خود نگه دارد، باعث کاهش مصرف سوخت هم بشود. این عمل به این دلیل اتفاق می‌افتد که سوخت به اندازه کافی به موتور می‌رسد و برای شتاب‌گیری هم نیاز به فشار دادن بیش از حد پدال گاز نیست.

روان کار کردن موتور ماشین

با توجه به اینکه فیلتر بنزین استفاده شده می‌تواند باعث ایجاد ریپ و در برخی مواقع هم ناک در موتور شود، استفاده از فیلتر بنزین اصلی باعث می‌شود که موتور شما به اصطلاح در حالت تنظیم کار کند و در عین حال صدای آن هم کمتر بشود.

نکات خرید صافی بنزین

اگر قصد خرید صافی سوخت برای خودروی خود دارید، باید به برخی نکات توجه داشته باشید. یکی از این نکات، نوع فیلتر است. با توجه به اینکه برخی از فیلتر سوخت‌ها در داخل موتور و برخی دیگر در زیر ماشین قرار دارند، باید بدانید که کدام نوع فیلتر مناسب خودروی شما است.

 

نکته دیگری که درباره خرید صافی سوخت وجود دارد، نوع خودرو است. هر خودرو، صافی سوخت مخصوص به خود را دارد و در آن حتما باید از فیلتر مخصوص خود استفاده شود. البته که در برخی مواقع خاص، می‌توان از فیلتر سوخت‌های برخی خودروها هم به عنوان جایگزین موقتی استفاده کرد.

قیمت فیلتر بنزین

به صورت کلی و دقیق نمی‌توان قیمت دقیقی را برای فیلتر بنزین ماشین بیان کرد. توجه داشته باشید که عوامل مختلفی در قیمت فیلتر بنزین تاثیر می‌گذارند. با این حال، شما می‌توانید برای دریافت قیمت به‌روز صافی سوخت مخصوص خودروی خود، با کارشناسان ما در فروشگاه اینترنتی بافیلتر تماس بگیرید.

از جمله عوامل تاثیرگذار بر قیمت صافی بنزین می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. مدل خودرو
  2. برند تولید کننده
  3. نوع فیلتر سوخت

مزایای خرید صافي بنزين از فروشگاه بافیلتر

فروشگاه اینترنتی بافیلتر یکی از بزرگ‌ترین فروشگاه‌های اینترنتی لوازم یدکی است و امکانات زیادی را در اختیار مشتریان قرار می‌دهد. به عنوان مثال، در صورتی که برای خرید صافی سوخت دچار تردید شده باشید و نتوانید فیلتر مورد نیاز خودروی خود را پیدا کنید، برای رفع این مشکل می‌توانید با کارشناسان مشاوره و پشتیبانی این مجموعه تماس بگیرید.

 

خرید اینترنتی فیلتر بنزین از بافیلتر

فیلتر بنزین یکی از مهم‌ترین قطعات مصرفی خودروها به شمار می‌رود که باید تقریبا در هر بار سرویس دوره‌ای آن را تعویض کنید. برای این منظور، بهتر است که همیشه به دنبال فیلترهای اصلی باشید. شما می‌توانید انواع فیلتر بنزین اصلی خودروهای امروزی را از فروشگاه بافیلتر، بزرگ‌ترین سایت لوازم یدکی اینترنتی اورجینال خریداری کنید. توجه داشته باشید که محصولات فروشگاه ما همه با تضمین کیفیت و قیمت رقابتی ارائه می‌شوند و به صورت پلمب و با بسته‌بندی اختصاصی و اصلی به دست شما می‌رسند.

 

تا
تومان
از
تومان
  • مشاهده بر اساس :