ثبت نام / ورود

مقالات برندها تماس با ما درباره ما

فیلتر هوا

فیلتر هوا؛ لوازم مصرفی مهمی که در تمام خودروها وجود دارد

فیلتر هوا از جمله لوازم مصرفی مهم خودروهای امروزی است که حتما باید در تعویض به موقع آن دقت کنید. این فیلتر در ابتدای لوله هواکش موتور قرار دارد و باعث جذب کثیفی‌های داخل هوای ورودی به موتور می‌شود. در صورتی که این فیلتر مشکل داشته باشد، داخل موتور ماشین بسیار کثیف شده و با مشکلات زیادی مانند گرفتگی سوزن‌ها مواجه می‌شود. به همین خاطر، توصیه می‌کنیم که حتما از فیلتر هوای اصلی در خودروی خود استفاده کنید که بهترین بازدهی و بیشترین طول عمر را داشته باشد. نکته دیگری هم که درباره فیلتر هوا وجود دارد این است که حتما باید از فیلترهای مخصوص خودروی خود استفاده کنید و به سراغ فیلتر هوای خودروهای دیگر نروید.

 

دلایل استفاده از فیلتر هوای خودرو

موتور ماشین برای روشن شدن و کار کردن نیاز دارد تا هوا را با سوخت و جرقه ترکیب کند. برای این منظور لازم است که هوای مناسب و تمیزی به داخل محفظه احتراق نفوذ کند. در غیر این صورت، کثیفی‌ها باعث عدم احتراق مناسب و بد کار کردن موتور ماشین می‌شوند. نکته دیگری که درباره استفاده از فیلتر هوای خودرو وجود دارد این است که این فیلتر می‌تواند در عین اینکه ذرات گردوغبار و کثیفی‌ها را به خود جذب می‌کند، چیزی از فشار هوای ورودی موتور کم نکند. همین باعث شده است که استفاده از فیلتر هواکش به یکی از الزامات تبدیل شود.

فیلتر هواکش از همان ابتدا استفاده می‌شد و حتی در خودروهای کاربراتوری قدیمی هم وجود داشت. برخی از افراد با هدف مکش بهتر موتور و افزایش توان اقدام به حذف این فیلتر می‌کنند که این باعث می‌شود موتور در بلندمدت آسیب‌های جدی ببیند و چندین میلیون تومان هزینه تعمیر بپردازید.

 

در بسیاری از خودروهای امروزی از فیلتر هوا استفاده شده است که برخی از آن‌ها در لیست زیر قرار دارند:

  • لکسوس ان ایکس
  • تویوتا کرولا
  • تویوتا کمری
  • لکسوس آر ایکس
  • تویوتا پرادو
  • تویوتا لندکروز

تعویض فیلتر هوا به صورت دوره‌ای

برخی از صاحبان خودرو با خود تصور می‌کنند که فیلتر هوا نیازی به تعویض ندارد و یا نیازی به تعویض آن در فواصل زمانی کم نیست. در این باره باید بگوییم که عمر مفید فیلتر ارتباط مستقیمی با دو عامل کیفیت هوای محیط زندگی شما و میزان کیفیت خود فیلتر دارد. اما به طور کلی، هیچ فیلتر هوای استانداردی قابلیت استفاده بلندمدت مانند 20 هزار کیلومتر را ندارد. البته این به این معنی نیست که این فیلتر بعد از رسیدن به این میزان کارکرد می‌سوزد و دیگر قابل استفاده نیست، بلکه به دلیل کثیفی زیاد، ممکن است باعث احتراق ناقص و خفه کردن مداوم موتور شود.

ممکن است برخی از مراکز تعویض روغن غیرمجاز اقدام به شست و شوی فیلتر هوا و استفاده دوباره آن کنند. با این کار، فیلتر خودرو آسیب می‌بیند و تمام کثیفی‌ها را از خود عبور می‌دهد. از این رو، اگر قصد استفاده از فیلترهای تمیز شده را دارید، پیشنهاد می‌کنیم به هیچ عنوان این کار را انجام ندهید.

 

البته باید این موضوع را هم ذکر کرد که ممکن است در مواقعی برای سرویس دوره‌ای خودروی خود مراجعه کنید و متوجه شوید که فیلتر هوا همچنان سالم می‌باشد و عمر مفید آن تمام نشده است. از این رو، مرکز تعویض روغنی، با کمی باد گرفتن در داخل فیلتر کثیفی‌های سطحی آن را از بین می‌برد و دوباره فیلتر را سر جای خود قرار می‌دهد.

به طور کلی بهتر است که فیلتر هوا در هر بار سرویس دوره‌ای ماشین تعویض شود. البته اگر از فیلتر هوا خودرو اورجینال استفاده می‌کنید و آب و هوای محل زندگی شما هم به نسبت تمیز است، ممکن است بتوانید از این فیلتر برای مدت معادل دو سرویس دوره‌ای استفاده کنید.

نشانه‌های کثیفی فیلتر هواکش

نشانه‌های مختلفی برای بررسی تمیز بودن یا کثیفی فیلتر هواکش وجود دارند که می‌توانید قبل از خرید و تعویض این لوازم مصرفی، این موارد را بررسی کنید. یکی از این نشانه‌ها، سلامت ظاهری است. در صورتی که فیلتر را باز کردید و اثر چندانی از کثیفی در آن نبود و ظاهر آن هم شکل اولیه خود را حفظ کرده بود، احتمالا بتوانید برای مدت بیشتری از آن فیلتر استفاده کنید. در نظر داشته باشید که در صورت انجام دادن این کار باید به صورت مرتب و در فاصله‌های مشخص سلامت فیلتر بررسی شود.

کاهش قدرت و راندمان موتور

در صورتی که هوای کافی به موتور ماشین راه پیدا نکند، خودرو دچار افت توان می‌شود و در نتیجه دیگر قدرت اولیه را برای شتاب‌گیری و رسیدن به سرعت مطلوب نخواهد داشت. در نظر داشته باشید که با کاهش فشار هوا، موتور ماشین تحت فشار زیادی قرار می‌گیرد و بیشتر از حد معمول داغ می‌شود. حرارت بالا در عین کارکرد پرفشار باعث افزایش استهلاک موتور می‌شود. از این رو، اگر متوجه کاهش توان در خودروی خود شدید، بهتر از پیش از وقوع خرابی‌های احتمالی اقدام بررسی و تعویض فیلتر هواکش در صورت نیاز کنید. توجه داشته باشید که اگر فیلتر هوا خودرو شما سالم بود، مشکل افت توان ارتباطی با آن ندارد.

تغییر صدای موتور با پر شدن فیلتر هوا

تغییر صدای موتور از جمله دیگر نشانه‌ها برای تعویض فیلتر هوا خودرو است. این مشکل به این دلیل رخ می‌دهد که موتور نمی‌تواند هوای مناسب را دریافت کند و در نتیجه در حین گاز دادن و حتی قرار داشتن در دور ثابت صدای موتور تغییر می‌کند که این ناشی از افزایش فشار روی موتور است. در صورت مواجه شدن با این مشکل، این احتمال وجود دارد که فیلتر هوا از شدت کثیفی مسدود شده باشد که باید آن را سریعا تعویض کنید.

 

آموزش تعویض فیلتر هوا ماشین

اگر قصد تعویض فیلتر هوای خودروی خود را دارید، باید بگوییم که این کار نیازمند کمی دانش فنی و تخصصی است و در صورت عدم برخورداری از این دانش‌ها بهتر است که تعویض فیلتر هواکش را به یک مجموعه متخصص در این زمینه بسپارید.

برای تعویض فیلتر هوای خودرو ابتدا باید موقعیت آن را در داخل کاپوت ماشین پیدا کرده و پیچ‌های نگهدارنده محفظه را باز کنید. در ادامه، نوبت به باز کردن محفظه و درآوردن فیلتر می‌رسد. در ادامه باید بعد از انجام این کار اقدام به تعویض فیلتر و تکرار برعکس مراحل قبل کنید.

ترجیح هواکش خودرو اصلی به تقلبی

با توجه به اینکه برندهای مختلفی فیلتر هواکش را با قیمت‌های مختلفی تولید می‌کنند، ممکن این سوال مطرح شود که کدام برند از کیفیت بالاتری برخوردار و در عین حال مقرون به صرفه است؟ در پاسخ به این سوال، باید بگوییم که با توجه به وجود برندهای متفرقه، بهتر است که همواره فیلتر هواهای استاندارد را برای خودروی خود از برندهای اصلی و تحت لیسانس خودروساز تهیه کنید.

فیلتر هوا خودرو تقلبی می‌تواند آسیب‌های زیادی را به موتور ماشین وارد کند. اولین آسیب، کاهش فشار ورودی و فشار آمدن به موتور ماشین است. این باعث می‌شود که موتور با حرارت بیشتری کار کند و در نتیجه واشرها و قطعات پلاستیکی داخل آن آسیب ببینند.

 

کاهش قدرت موتور و افزایش مصرف سوخت از جمله دیگر مشکلاتی هستند که استفاده از فیلتر هوا خودرو تقلبی به همراه دارد. به دلیل کاهش فشار و حجم هوای ورودی، موتور دیگر بازدهی قبل را نخواهد داشت. در عین حال، برای شتاب‌گیری مطلوب و مانند گذشته، پای خود را بیشتر روی گاز می‌گذارید. این باعث می‌شود که مصرف سوخت هم به مراتب بیشتر شود. تمام این موارد دست به دست هم می‌دهند تا توصیه کنیم حتما از فیلتر هواکش اصلی برای خودروی خود استفاده کنید.

نکات مربوط به خرید فیلتر هوا ماشین

برای خرید فیلتر هوا ماشین حتما باید به برند سازنده و اصالت محصول توجه داشته باشید. بسیاری از فیلترهای بازار با نام و قیمت اصلی فروخته می‌شوند که در واقعیت، یک فیلتر تقلبی جایگزین آن‌ها شده است. به همین خاطر، حتما توصیه می‌کنیم که فیلتر هوایی را برای ماشین خود انتخاب کنید که اصلی باشد و روی فیلتر هم اصالت و برند تولید کننده ذکر شده باشد.

مزایای خرید فیلتر هوای ماشین از بافیلتر

ما در فروشگاه بافیلتر تنها فیلتر هواهای اصلی را برای خودروهای مختلفی از جمله تویوتا و لکسوس ارائه می‌کنیم. ارائه محصولات اصلی در کنار قیمت رقابتی باعث شده است که فروشگاه ما به عنوان بهترین و بزرگ‌ترین مجموعه لوازم یدکی اورجینال تبدیل شود.

 

نکته دیگری که درباره خرید از بافیلتر وجود دارد، امکان دریافت خدمات مشاوره است. ممکن است در مواقع نتوانید فیلتر مناسب خودروی خود را پیدا کنید. برای این منظور، تنها کافی است که با کارشناسان این بخش تماس بگیرید تا شما را راهنمایی و خرید را انجام دهند.

بافیلتر؛ ارائه‌دهنده انواع فیلتر هوای اورجینال

فیلتر هوا یکی از مهم‌ترین لوازم مصرفی خودروهای امروزی است که باید حتما به سلامت آن توجه داشته باشید. توصیه می‌کنیم که این فیلتر را در هر بار سرویس دوره‌ای و نهایتا هر دو بار سرویس دوره‌ای تعویض کنید. لازم به ذکر است که می‌توانید انواع فیلتر هوای خودرو را از مجموعه ما یعنی بافیلتر با قیمت مناسب خریداری کنید. توجه داشته باشید که در صورت رسیدن مبلغ سبد خرید به یک میلیون تومان، هزینه بسته‌بندی و ارسال را پرداخت نخواهید کرد.

 

تا
تومان
از
تومان
  • مشاهده بر اساس :